Prodhuesi suedez i automjeteve Volvo thotë se do të shesë vetëm vetura elektrike deri në vitin 2030, duke hequr të gjitha opsionet me naftë dhe benzinë ​​në një përpjekje për të ulur emetimet globale të karbonit. Kompania më parë synonte që gjysma e shitjeve të makinave të saj të ishin elektrike deri në vitin 2025, por thotë se strategjia e re është një “përshpejtim” i këtij qëllimi i nxitur nga kërkesa e fortë për makinat elektrike. Kompania gjithashtu thotë se shitjet e ardhshme të makinave të saj elektrike në vitet e ardhshme do të jenë vetëm në internet.

Volvo, e cila është në pronësi të konglomeratit kinez Geely, lançoi makinën e saj të parë plotësisht elektrike, XC40 Recharge, vitin e kaluar. SUV ka një distancë afërsisht 200 milje dhe mund të karikojë bateritë e tij deri në 80 përqind të kapacitetit në 40 minuta.