Shumë nga udhëheqësit botërorë kanë dënuar skenat e dhunshme në Washington pasi mbështetësit e presidentit në largim amerikan, Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kongresit të mërkurën.

Shumë udhëheqës bënë thirrje për paqe, duke përshkruar atë që ndodhi si “të tmerrshme” dhe një “sulm ndaj demokracisë”.

Kryeministri i Britanisë Boris Johnson dënoi “skenat e turpshme”.

“Shtetet e Bashkuara qëndrojnë për demokracinë në të gjithë botën dhe tani është jetësore që të ketë një transferim të qetë dhe të rregullt të pushtetit,” shkroi ai në Twitter.

Politikanët e tjerë të Mbretërisë së Bashkuar iu bashkuan atij në kritikat ndaj dhunës, me udhëheqësin e opozitës Sir Keir Starmer duke e quajtur atë një “sulm të drejtpërdrejtë ndaj demokracisë”.

Ministri skocez Nicola Sturgeon shkroi në Twitter se skenat nga Kongresi ishin “krejtësisht të tmerrshme”.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez tha: “Unë kam besim në forcën e demokracisë amerikane. Presidenca e re e Joe Biden do të kapërcejë këtë fazë të tensionuar, duke bashkuar popullin amerikan”, raporton BBC.

Në një video në Twitter, presidenti francez Emmanuel Macron tha: “Kur, në një nga demokracitë më të vjetra në botë, mbështetësit e një presidenti në largim marrin armët për të sfiduar rezultatet legjitime të një zgjedhjeje, një ide universale – ajo e ‘një personi, një vote ‘- minohet “.

“Ajo që ndodhi sot në Washington DC nuk është amerikane, patjetër. Ne besojmë në forcën e demokracive tona. Ne besojmë në forcën e demokracisë Amerikane” tha ai.

Kryeministri suedez Stefan Lofven e përshkroi incidentin si “shqetësues” dhe tha se ishte “një sulm ndaj demokracisë”.

Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas tha se Trump dhe mbështetësit e tij “duhet të pranojnë më në fund vendimin e votuesve amerikanë dhe të ndalojnë shkeljen e demokracisë”.

Liderët e lartë të Bashkimit Evropian gjithashtu kanë bërë të ditur pikëpamjet e tyre. Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se ai kishte besim në SHBA. “për të siguruar një transferim paqësor të pushtetit” tek Biden, ndërsa Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha se ajo priste të punonte me Demokratin, i cili “fitoi zgjedhjet”.

Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake të NATO-s, Jens Stoltenberg, u bashkua me korin e figurave globale duke thënë se rezultati i zgjedhjeve “duhet të respektohet”.

Kryeministri Justin Trudeau tha se kanadezët ishin “thellësisht të shqetësuar dhe të trishtuar nga sulmi ndaj demokracisë”.

“Dhuna kurrë nuk do të ketë sukses në mposhtjen e vullnetit të njerëzve. Demokracia në SH.B.A. duhet të mbështetet – dhe do të ndodhë,” shkroi ai në rrjetin social Twitter.

Nga Zelanda e Re, kryeministrja Jacinda Ardern, shkroi në Twitter se “demokracia – e drejta e njerëzve për të ushtruar një votë, ta dëgjojnë zërin e tyre dhe më pas ta mbështesin atë vendim në mënyrë paqësore – nuk duhet të zhbëhet kurrë nga një turmë”.

Ndërkohë Kryeministri Scott Morrison i Australisë – një tjetër aleat i afërt i SHBA – dënoi “skenat shqetësuese” dhe tha se ai priste me padurim një transferim të pushtetit.

Në Indi, kryeministri Narendra Modi – tha se ishte “i dëshpëruar kur pa lajme në lidhje me trazira dhe dhunë” në Washington

Turqia, një aleate përmes NATO-s, tha se ftoi “të gjitha palët” të tregonin “përmbajtje dhe mendje të shëndoshë”.

Qeveria e Venezuelës, të cilën Amerika nuk e njeh si të ligjshme, tha “me këtë episod për të ardhur keq, Shtetet e Bashkuara vuajnë të njëjtën gjë që kanë gjeneruar në vendet e tjera me politikat e tyre të agresionit”.

Në deklaratat në Twitter, Presidenti i Argjentinës Alberto Fernández dhe ai i Kilit Sebastián Piñera gjithashtu dënuan skenat në Washington.

Piñera tha se Kili “beson në qëndrueshmërinë e demokracisë amerikane për të garantuar sundimin e ligjit”.

Në Japoni, një nga aleatët dhe partnerët e ngushtë të Amerikës, Sekretari i Kryeministrit Katsunobu Kato tha se qeveria shpresonte për një “transferim paqësor të pushtetit” në Shtetet e Bashkuara.

Nga Fixhi, kryeministri Frank Bainimarama, i cili udhëhoqi një grusht shteti në 2006, gjithashtu shprehu zemërim për ngjarjet që ndodhën.