Në vend që të hapë tapetin e kuq për vizitorët, Uashingtoni po e mbështjell atë ndërsa kërcënimet e protestave të armatosura errësojnë një inaugurimi cili tashmë ishte vendosur të kufizohej ashpër nga pandemia.

Monumenti i Uashingtonit është i mbyllur për dy javë. Një pezullim për vizitat në muze dhe darkat në ambiente të mbyllura është zgjatur. Kryetari i bashkisë së Uashingtonit dhe guvernatorët e Virxhinias dhe Maryland kanë bashkuar forcat që të bindin njerëzit të cilët udhëtojnë nga vende të ndryshme për të marrë pjesë në inaugurimin.

Zyrtarët e turizmit po u bëjnë jehonë atyre thirrjeve.

 

Kryebashkiaku Muriel Bowser dhe Komiteti Presidencial i Përzgjedhur i Presidentit Biden “e kanë bërë të qartë se është për të mirën e të gjithëve që të qëndrojnë në shtëpi dhe të festojnë inaugurimin virtualisht në dritën e sulmit të paparë ndaj demokracisë Amerikane javën e kaluar dhe kërcënimit të vazhdueshëm për vendin tonë siç përshkruhet nga FBI, “tha Elliott L. Ferguson, president dhe CEO i Destination DC, në një deklaratë, shkruan CNN, transmeton FolDrejt.

Bowser, guvernatori Ralph Northam i Virxhinias dhe guvernatori Larry Hogan nga Maryland lëshuan një këshillim të përbashkët të hënën duke u bërë thirrje pjesëmarrësve të ardhshëm të qëndronin në shtëpi, duke përmendur ngjarjet në Kapitol dhe pandeminë.”Ne jemi duke ndërmarrë hapin e jashtëzakonshëm për të inkurajuar amerikanët që të mos vijnë në Uashington, D.C. dhe në vend të kësaj të marrin pjesë virtualisht,” u tha në deklaratë.