Nje termet i fuqishem ka goditur Turqine perendimore dhe ishujt e egjeut grek pasditen e sotshme, informon foldrejt.com. Mediat turke flasin per termet 6.7 shkallesh Rihter, kurse Al Jaazera për 7 shkallë Rihter. Deri tani raportohen dëme të shumta materiale në Izmir dhe ishullin grek Samos, gjithashtu edhe sëpaku 4 të vdekur. Deri tani janë shpëtuar 70 persona nga rrënojat e Izmirit.

Përndryshe, kjo fatkeqësi ka sjell sëbashku grekët dhe turqit për të ndihmuar njëri-tjetrin.

Turqia shpesh goditet nga tërmete të fuqishme, veçanërisht në rrethinën e Stambollit.