Sporting Lisbona refuzon 10 milionë euro nga Milani për talentin 18-vjeçar

LISBON, PORTUGAL - JULY 28: Eduardo Quaresma of Sporting CP in action during the Pre-Season Friendly match between Sporting CP and Valencia CF at Estadio Jose Alvalade on July 28, 2019 in Lisbon, Portugal. (Photo by Gualter Fatia/Getty Images)

Vëzhguesit e Milanit i kanë përqendruar sytë te talentet me perspektivë në Europë. Një prej të pikasurve nga kuqezinjtë luan në kampionatin portugez. Sipas gazetës sportive, “A Bola”, Eduardo Quaresma është në listën e dëshirave të “Djallit”. Ai është mbrojtës qendror, sapo ka mbushur 18 vjeç dhe luan te Sporting Lisbona.

Mësohet se drejtuesit e Milanit kanë bërë ofertë zyrtare për këtë talent, por që është hedhur poshtë nga Sportingu. Bëhet fjalë për një propozim prej 10 milionë eurosh, por që është konsideruar e pamjaftueshme nga klubi i njohur portugez.

Quaresma, kontrata e të cilit përfundon pas një viti, dëshiron të qëndrojë te Sportingu ku synon të rritet më tej si futbollist. Vetë klubi nga kryeqyteti i Portugali mendon se mund të përfitojë shumë më tepër pasi lojtari të konfirmohet në ekipin e parë, kështu që do t’i ofrojë një marrëveshje të re katërvjeçare.