Nga dita e parë e deri sot: Si e pushtoi botën koronavirusi?

Virusi ka vrarë të paktën 4600 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 126,000 në të gjithë botën, kryesisht në Kinë.

Më 31 dhjetor të vitit të kaluar, Kina paralajmëroi organizatën e Botërore të Shëndetësisë, WHO, për disa raste të pneumonisë së pazakontë në Wuhan, një qytet me 11 milionë njerëz në provincën qendrore Hubei. Virusi u tha se ishte i panjohur, shkruan Al Jazeera.

Disa nga të infektuarit punuan në tregun me shumicë të detit Huanan të qytetit, i cili u mbyll më 1 janar 2020, transmeton lajmi.net.

Derisa ekspertët e shëndetit punuan për të identifikuar virusin që ishte në rritje vazhdimisht, numri i infeksioneve tejkaloi 40.

Më 5 janar, zyrtarët kinezë përjashtuan mundësinë që kjo ishte një përsëritje e virusit të sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute (SARS) – një sëmundje që ishte në Kinë dhe vrau më shumë se 770 njerëz në të gjithë botën gjatë viteve 2002-2003.

Më 7 janar, njoftuan se kishin identifikuar një virus të ri, sipas OBSH. Virusi u emërua 2019-nCoV dhe u identifikua se i përket familjes koronavirus.

Koronaviruset janë të zakonshëm dhe përhapen duke qenë në afërsi të një personi të infektuar dhe pikat thithëse të krijuara kur kolliten ose teshtijnë, ose prekni një sipërfaqe ku këto pikat ulen dhe më pas prekni fytyrën ose hundën e dikujt.

Më 11 janar , Kina njoftoi vdekjen e saj të parë  nga virusi, ishte një burrë 61-vjeçar që kishte blerë mallra nga tregu i ushqimeve të detit. Trajtimi nuk i përmirësoi simptomat e tij pasi u pranua në spital dhe vdiq nga dështimi i zemrës në mbrëmjen e 9 janarit .

Më 13 janar, OBSH raportoi një rast në Tajlandë, i pari jashtë Kinës, ishte një grua që kishte mbërritur nga Wuhan.

Më 16 janar, ministria e Shëndetësisë së Japonisë raportoi një rast të konfirmuar  në një burrë që kishte vizituar Wuhan.

Më 17 janar, pasi një vdekje e dytë që u raportua në Wuhan, autoritetet shëndetësore në SHBA njoftuan se tre aeroporte do të fillojnë të kontrollojnë pasagjerët që vijnë nga qyteti kinez.

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara, Nepal, Francë, Australi, Malajzi, Singapor, Koreja e Jugut, Vietnami dhe Tajvani konfirmuan raste gjatë ditëve në vijim.

Vendet e prekura me Koronavirus

Më 20 janar, Kina raportoi vdekjen e tretë dhe më shumë se 200 të infektuar, rastet e raportuara ishin jashtë provincës Hubei, përfshirë në kryeqytetin Pekin, Shanghai dhe Shenzhen.

Ndërkohë, një ekspert kinez për sëmundjet infektive konfirmoi transmetimin nga njeriu në njeri në transmetuesin  shtetëror CCTV, duke ngritur frikën e një shpërthimi të madh ndërsa miliona persona udhëtuan për festën e Vitit të Ri Lunartransmeton lajmi.net..

Vendet aziatike rritën masat për të bllokuar përhapjen e virusit, duke prezantuar ekzaminime të detyrueshme në aeroportet e të gjithë ardhësve nga zonat me rrezik të lartë të Kinës.

Më 22 janar, numri i të vdekurve në Kinë u rrit në 17 me më shumë se 550 të infektuar. Shumë aeroporte evropiane rritën kontrollet në fluturimet nga Wuhan.

Wuhan u vendos nën karantinë efektive më 23 janar, linja ajrore dhe hekurudhore u pezullua.

Të njëjtat masa u njoftuan për dy qytete të tjera në provincën Hubei: Xiantao dhe Chibi.

Pekini anuloi ngjarjet për Vitin e Ri Lunar, duke filluar nga 25 janari, ndërsa zyrtarët njoftuan vdekjen e parë jashtë Hubei.

OBSH tha më vonë, më 23 janar, se shpërthimi nuk përbënte akoma një emergjencë publike të shqetësimit ndërkombëtar dhe nuk kishte “asnjë provë” të virusit që përhapet midis njerëzve jashtë Kinës.

Deri në 24 janar, numri i të vdekurve në Kinë ishte në 26, qeveria raportoi se më shumë se 830 janë të infektuar.

Shanghai Disneyland u mbyll dhe qytetet e tjera njoftuan mbylljen e vendeve të argëtimit. Pekini tha se një pjesë e Murit të Madh dhe monumenteve të tjera të famshme gjithashtu do të mbyllen.

Ndërkohë Hong Kong shpalli gjende emergjente të virusit, anuloi festimet e Vitit të Ri Lunar dhe kufizoi lidhjet me Kinën kontinentale.

Më 26 janar, numri i të vdekurve u rrit në 56, me gati 2.000 raste të konfirmuara të infeksionit.

Rastet e reja u konfirmuan në SHBA, Tajvan, Tajlandë, Japoni dhe Korenë e Jugut.

Që nga 27 janari, numri i të vdekurve në Kinë u rrit në 106, me 100 në provincën Hubei, njoftuan autoritetet. 4515 njerëz të tjerë në Kinë raportohej se ishin të infektuar. Kishte 2,714 raste të konfirmuara në provincën Hubei, nga 1.423 një ditë më parëtransmeton lajmi.net.

Më 30 janar, OBSH shpalli koronavirusin emergjencë globale pasi numri i vdekjeve në Kinë u rrit në 170, me 7.711 raste të raportuara në vend, ku virusi ishte përhapur në të gjitha 31 provincat.

India dhe Filipinet konfirmuan rastet e tyre të para të virusit, me nga një pacient të infektuar në secilin vend.

Më 31 janar, numri i çështjeve të konfirmuara në Kinë u rrit në 9.809. Rusia, Spanja, Suedia dhe Mbretëria e Bashkuar konfirmuan rastet e tyre të para të virusit.

Më 1 shkurt, numri i të vdekurve në Kinë u rrit në 259, me 11,791 infeksione të konfirmuara në vend, sipas shifrave të reja të lëshuara nga autoritetet shëndetësore kineze.

Rastet të reja u konfirmuan në Australi, Kanada, Gjermani, Japoni, Singapor, SH.B.A., Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Vietnam.

Që nga 2 shkurt, vdekja e parë jashtë Kinës, e një kineze nga wuhan, u raportua në Filipine.

Numri i të vdekurve në Kinë u rrit në 304, me 14.380 infeksione të raportuara.

Më 3 shkurt, Kina raportoi 57 vdekje të reja, duke sjellë numrin e saj të vdekjeve në të paktën 361. Numri i çështjeve u rrit në 17,205 në të gjithë vendin.

Më 4 shkurt, Kina tha që numri i vdekjeve u rrit në 425 njerëz dhe numri i të infektuarve qëndroi në 20.438 në kontinent. Hong Kong gjithashtu raportoi një vdekje, duke sjellë vdekje globale në 427. Rasti i parë u konfirmua në Belgjikë në një person që u riatdhesua nga Wuhantransmeton lajmi.net.

Më  5 shkurt, më shumë fluturime evakuohen qytetarë amerikanë, u kthyen nga Wuhan dhe OBSH ripohoi se nuk kishte “asnjë trajtim efektiv të njohur” për koronavirusin.

Ndërkohë, Kina raportoi 490 vdekje dhe 24.324 raste të infeksionit.

Më 6 shkurt, numri i të vdekurve në territorin e Kinës u rrit në të paktën 563, me më shumë se 28,000 raste të konfirmuara.

Ndërkohë, autoritetet në Malajzi raportuan transmetimin e parë të njohur të vendit nga njeriu në njeri dhe numri i personave të infektuar në Evropë arriti në 30.

Më 7 shkurt, Li Ëenliang, një mjek që ishte ndër të parët që ndau alarmin mbi koronavirus, vdiq dhe Hong Kong futi dënime me burg për këdo që shkel rregullat e karantinës.

Kina kontinentale konfirmoi se numri i vdekjeve kishte arritur të paktën 636, me 31.161 raste të infeksionit.

Më 8 shkurt, një qytetar amerikan vdiq në Wuhan.

Një burrë japonez në vitet 60 me një infeksion të dyshuar koronavirus vdiq gjithashtu në spitalin në Wuhan, tha ministria e jashtme e Japonisë.

Numri i të vdekurve në Kinë arriti në 722, me 34.546 infeksione të konfirmuara.

Më 9 shkurt, numri i të vdekurve në Kinë tejkaloi atë të epidemisë SARS 2002-03, me 811 vdekje të regjistruara dhe 37.198 të infektuar.

Një ekip hetimi i drejtuar nga ekspertë të OBSH u nis për në Kinëtransmeton lajmi.net.

Më 10 shkurt, Kina pati 908 vdekje të konfirmuara dhe gjithsej 40.117 infeksione.

Presidenti Kinez Xi Jinping u shfaq në publik për herë të parë që nga fillimi i epidemisë, duke vizituar një spital në Pekin dhe duke kërkuar besim në betejën kundër virusit.

Më 11 shkurt, OBSH njoftoi se koronavirusi i ri do të quhej “COVID-19”.

Ndërkohë, vdekjet në Kinë arritën në 1.016, me 42.638 infeksione të regjistruara.

Në datën e 12 shkurtit, kishte 175 njerëz të infektuar në bordin e anijes së lundrimit Princesha Diamond, të hipur në Yokohama, tha ministria japoneze e shëndetësisë.

Numri i të vdekurve në territorin e Kinës arriti në 1.113, me 44,653 infeksione të regjistruara.

Më 13 shkurt,  Koreja e Veriut vendosi një karantinë për të gjithë vizitorët e huaj dhe të tjerët që dyshohet të kenë COVID-19, tha Agjencia Qendrore e Lajmeve Koreane zyrtare.

Numri i të vdekurve në territorin e Kinës arriti në 1.300, me gati 60,000 infeksione të regjistruara. Ndërkohë, Japonia konfirmoi vdekjen e saj të parë nga virusi.

Më 14 shkurt, Egjipti u bë vendi i parë në Afrikë që raportoi një rast dhe Franca raportoi vdekjen e parë të Evropës nga virusi.

Kina raportoi 121 vdekje të tjera, duke sjellë numrin e përgjithshëm në të gjithë territorin e kontinentit në afro 1.400.

Më 15 shkurt, numri i vdekjeve në territorin e Kinës që u rrit 1.500, me 66.492 infeksione të konfirmuara në territorin e Kinës.

Ndërkohë, një fjalim i 3 shkurtit nga Presidenti Kinez Xi Jinping, botuar nga media shtetërore, tregoi se qeveria kishte dijeni për kërcënimin e virusit shumë përpara se të ngrihej alarmi publik.

Më 16 shkurt, Tajvani regjistroi vdekjen e parë të një shofer taksie në vitet e 60-ta për shkak të koronavirusittransmeton lajmi.net.

Autoritetet raportuan se 1.665 njerëz kishin vdekur në territorin e Kinës me 68.500 raste të infeksionit të raportuar.

Që nga 17 shkurt, kishte 1.770 vdekje të raportuara në territorin e Kinës dhe 70.548 raste infeksioni.

Japonia konfirmoi 99 raste të reja të virusit në bordin e anijes së karantinës “Diamond Princess”.

Më 18 shkurt, shifrat e infeksionit të përditshëm të Kinës ranë nën 2,000 për herë të parë që nga janari, 72.436 të infektuar në kontinent dhe 1,868 vdekje.

Ndërkohë, Rusia tha se do të ndalojë hyrjen për qytetarët kinezë nga 20 shkurt.

Më 19 shkurt, Irani raportoi dy vdekje nga koronavirusi, disa orë pasi konfirmoi rastet e tij të para.

Shifrat ditore të infeksionit të Kinës bien nën 2,000 për ditën e dytë të drejtpërdrejtë, u raportuan 74.118 infeksione në kontinent dhe 2,004 vdekje.

Më 20 shkurt, Koreja e Jugut raportoi vdekjen e saj të parë nga koronavirusi.

Ndërkohë, Kina raportoi se numri i vdekjeve ishte rritur në 2,118 ndërsa numri i përgjithshëm i të prekurve arriti në 74.576.

Më 21 shkurt, Koreja e Jugut raportoi vdekjen e saj të dytë dhe 100 raste të reja të konfirmuara të koronavirusit, duke e çuar totalin në 204. Në territorin e Kinës, numri i vdekjeve arriti në 2.236 pasi rastet e konfirmuara të infeksionit u rritën mbi 75.400.

Gjithashtu, Izraeli raportoi rastin e parë të konfirmuar të koronavirusit pasi një grua që u kthye nga një anije lundrimi.

Në Itali, rajoni i Lombardisë raportoi transmetimin e parë lokal të virusit me tre raste të reja duke e çuar totalin në vend në gjashtë infeksione.

Më 22 shkurt, Koreja e Jugut pa një goditje më të madhe në një ditë të vetme me 229 raste të reja të virusit.

Italia raportoi dy vdekjet e saj të para, ndërsa Irani konfirmoi një vdekje të pestë në mesin e 10 infeksioneve të reja. Një vdekje e gjashtë u konfirmua më vonë, megjithëse nuk ishte e qartë nëse ky rast ishte përfshirë në 28 raste të konfirmuara të vendit.

Në territorin e Kinës, numri i infeksioneve të reja ra ndjeshëm me 397 raste të raportuara.

23 shkurt, disa vende mbyllën kufijtë e tyre me Iranin ndërsa numri i infeksioneve dhe vdekjeve në vend u rrit.

Më 24 shkurt, Kuvajti, Bahreini, Iraku, Afganistani dhe Oman të gjithë raportuan rastet e tyre të para të virusit. Ndërkohë, numri i rasteve në Korenë e Jugut ka çuar në 833 raste me shtatë vdekje.

Numri i të vdekurve në Kinë u rrit në  2.595 midis 77.262 rasteve të konfirmuara.

Një vdekje e shtatë u raportua në veri të Italisëtransmeton lajmi.net.

Më 25 shkurt,  zv.ministri i shëndetësisë i Iranit, i cili një ditë më parë dha një konferencë shtypi për shpërthimin e virusit, konfirmoi se ai kishte koronavirus.

Ndërkohë, rastet e raportuara të Kinës vazhduan me 518 infeksione të reja dhe 71 vdekje të reja u konfirmuan. Rastet e konfirmuara të Koresë së Jugut u rritën në 977 ndërsa Italia arriti në 229.

Më 26 shkurt, numri i vdekjeve globale afroi 2.800 me gjithsej rreth 80,000 raste të konfirmuara të infeksionit të raportuara globalisht.

Norvegjia, Rumania, Greqia, Xhorxhia, Pakistani, Maqedonia e Veriut dhe Brazili të gjitha zbuluan rastet e tyre të para të koronavirusit.

Më 27 shkurt, Estonia, Danimarka, Northen Irlanda dhe Hollanda raportuan rastet e tyre të parë të koronavirusit. Numri i infeksioneve kaloi 82,000 në të gjithë botën, përfshirë më shumë se 2.800 vdekje.

Në Itali u rrit numri i të infektuarve në 650, ndërsa 3 persona të tjerë vdiqën dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve arriti në 17.

Më  28 shkurt, Lituania dhe Uellsi raportuan rastet e tyre të parë të koronavirusit, me Hollandën dhe Xhorxhinë raportimin e dytë

29 shkurt, kur Koreja e Jugut raportoi numrin e saj më të lartë të rasteve të konfirmuara në një ditë 813, numrat e përgjithshëm të të prekurve arritën 3,150 me 17 vdekje. Irani gjithashtu raportoi se numri i rasteve të tij ishte hedhur në 388 raste në 593 në 24 orë, me numrin e vdekjeve në 43.

Ndërkohë, Katari konfirmoi rastin e parë në vend.

Më 2 mars, ministria e Shëndetësisë e Arabisë Saudite njoftoi rastin e parë të koronavirusit.

Tunizia dhe Jordan gjithashtu raportuan rastet e tyre të para pasi virusi vazhdoi të përhapet në Lindjen e Mesme.

Më 3 mars, Italia njoftoi se numri i të vdekurve në vend arriti në 77, duke barazuar me vdekjet totale në Iran, i cili ishte në 77.

Më 7 mars, koronavirusi kishte vrarë afro 3.500 njerëz dhe infektoi 102,000 njerëz të tjerë në më shumë se 90 vende.

Komisioni i Shëndetit në Kinë raportoi 99 raste të reja, me gjithsej 80.651 raste në të gjithë vendin. Të dhënat zyrtare, ndërkohë, tregonin se eksportet e Kinës kanë ulur 17.2 përqind në dy muajt e parë të vitit.

Në Iran, një nga vendet më të goditura me 4,747 raste të raportuara dhe 124 vdekje, deputeti i zgjedhur së fundmi Fatemeh Rahbar vdiq nga koronavirusi.

Më 8 mars, autoritetet saudite mbyllën rajonin lindor të Katifit në përpjekje për të parandaluar virusin që përhapej me shpejtësi.

Në Itali, qeveria vendosi një karantinë të rreptë në shtetin e Lombardisë dhe 14 zona të tjera në veri, duke përfshirë gjithsej 16 milionë njerëz.

Më 9 mars, Irani liroi rreth 70,000 të burgosur për shkak të shpërthimit të koronavirusit në vend, tha shefi i gjyqësisë iraniane Ebrahim Raisi, pa specifikuar nëse ose kur të liruarit do të duhet të ktheheshin në burg.

Gjermania raportoi dy vdekjet e saj të para, me të paktën 1.100 raste të konfirmuara në vendtransmeton lajmi.net.

Më 10 mars, Irani dhe Italia regjistruan numrin më të lartë të vdekjeve në një ditë të vetme. Gjithsej 54 njerëz vdiqën në Iran gjatë një periudhe 24-orëshe, ndërsa në Itali, nga koronavirusi u regjistruan 168 vdekje të reja.

Libani dhe Maroku raportuan vdekjen e tyre të parë nga virusi, ndërsa Republika Demokratike e Kongos, Panama dhe Mongolia konfirmuan rastet e tyre të para të infeksionit.

Më 11 mars, OBSH shpalli shpërthimin e koronavirusit një pandemi, pasi Turqia,  Bregu i Fildishtë, Hondurasi dhe Bolivia konfirmuan rastet e tyre të para.