Pasi u shty për dy muaj, Çmimet Oscars u mbajtën mbrëmjen e kaluar. Shfaqja u transmetua nga dy vende në Los Anxhelos: Teatri Dolby dhe Union Station. Edhe këtë vit, nuk kishte prezantues për ceremoninë.

“Mank”, filmi i David Fincher për bashkë-shkrimtarin “Citizen Kane” Herman Mankiewicz, triumfoi me 10 nominime dhe mori çmime në shtëpi për kinematografinë dhe dizajnin e produksionit. Filmi fitoi gjithashtu për filmin, aktorin dhe regjisorin më të mirë.

Chloé Zhao fitoi çmimin e regjisores më të mirë për “Nomadland”, i cili gjithashtu fitoi çmimin e fotografisë më të mirë. Frances McDormand fitoi Oscar-in e saj të tretë si aktorja më e mirë për rolin e saj në “Nomadland” dhe Anthony Hopkins shënoi fitoren e dytë të aktorit më të mirë për “The Father”.

 

 

Regjisori më i mirë

· Chloé Zhao, “Nomadland” — Fitues

· Thomas Vinterberg, “Another Round”

· David Fincher, “Mank”

· Lee Isaac Chung, “Minari”

 

· Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
Aktorja më e mirë në rol kryesor

 

· Carey Mulligan, “Promising Young Woman”
Aktori më i mirë në rol kryesor

 

· Steven Yeun, “Minari”
Aktorja më e mirë në rol dytësor

 

· Amanda Seyfried, “Mank”
Aktori më i mirë në rol dytësor

 

· LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”
Kënga origjinale

Filmi më i mirë i animuar

· “Soul” — Fitues

 

Grimi dhe flokët

· “Ma Rainey’s Black Bottom” — Fitues

 

Efektet Vizuale

· “Tenet” — Fitues

 

Kinematografia

· “Mank” — Fitues

 

Editimi më i mirë

· “Sound of Metal” — Fitues

 

Dizajni i produksionit

· “Mank” — Fitues

 

Zëri më i mirë

· “Sound of Metal” — Fitues

 

Filmi më i mirë ndërkombëtar

· Denmark, “Another Round” — Fitues

 

Documentari i shkurtër

· “Colette” — Fitues

 

Documentary Feature

· “My Octopus Teacher” — Fitues

 

Filmi i shkurtër aksion live

· “Two Distant Strangers” — Fitues

 

Filmi i shkurtër i animuar

· “If Anything Happens I Love You” — Fitues

 

Skenari Origjinal

· Emerald Fennell, “Promising Young Woman” — Fitues

 

Skenari i përshtatur

· Christopher Hampton and Florian Zeller, “The Father” — Fitues

 

Original Score

· “Soul” — Fitues

 

Kostumografia

· “Ma Rainey’s Black Bottom” — Fitues