Maska nga domatoja do të mbajnë bukurinë e lëkurës tuaj nga të ftohtit

Kujdesi i duhur i lëkurës dhe mbrojtja e lëkurës janë mënyra e duhur për t’u mbrojtur nga tharja, zbardhja dhe kruarja e lëkurës tuaj dhe nëse jeni të disponuar, ju mund të bëni vetë maskat e domates që do të shërbejnë si një mbrojtës i fortë i të gjitha ndryshimeve që sjellin ajri, i ftohtë dhe era.

Antioksiduesit e domateve rimbushin shtresën sipërfaqësore të lëkurës duke rritur qarkullimin e gjakut nëpërmjet saj.

Maska prej domateve dhe mjaltit

Kjo maskë e lëkurës kthen lagështinë, ndërsa mjalti konsiderohet si një moisturizer natyral që ndihmon në hydratimin e lëkurës gjatë gjithë ditës. Përveç kësaj, antioksidantët në të dy përbërësit e ndihmojnë lëkurën nga të gjitha papastërtitë, nxisin rigjenerimin dhe mbrojnë kundër inflamacionit.

Përgatitja: Pritini domaten në copa të vogla. Pastaj i shtridhni ato dhe shtoni rreth 2 lugë mjaltë. Pas larjes së fytyrës, aplikoni këtë maskë dhe lejoni që të funksionojë për 20 minuta. Shpëlarjeni me ujë të vakët dhe pastaj lijeni me një krem të preferuar. Përsëriteni këtë procedurë çdo javë.

Maska prej domateve dhe kosit

Përbërësit që gjinden në kos veprojnë për të përmirësuar cilësinë e lëkurës tuaj. Kosi gjithashtu ndihmon në moisturizimin e lëkurës në mënyrë që ajo të mbetet e butë dhe të freskët. Antioksidantët në këto ushqime rinovojnë lëkurën.

Përgatitja: Përzieni domaten e freskëta me 3 lugë kos të zakonshëm. Aplikoni si një shtresë sipërfaqësore në fytyrë dhe lejoni që të veprojë për 5-10 minuta. Pastaj shpëlarjeni me ujë të nxehtë. /vecernji.hr.