10.1 C
Pristina
E diel, 18 Prill, 2021

Ushqimi i duhur për kujtesë të shkëlqyer

Një lajm i mirë për ju që “mbaroni” për çokollatat. Një studim i ri mbështet kërkimet e mëparshme shkencore që kanë zbuluar se ëmbëlsirat...

3 filxhanë kafe në ditë, kundër kancerit dhe pro zemrës

Konsumimi i 3 filxhanëve kafe në ditë i bën mirë shëndetit, ka konfirmuar një studim i fundit. Ekspertët kanë zbuluar se konsumuesit e rregullt...

Domatja dhe efektet e saj pozitive në shëndet

Në rast se e keni pyetur ndonjëherë veten, domatja është teknikisht një frut, sepse ka fara në brendësi dhe rritet nga lulja e verdhë...

Çaji i zi e kafeja nuk bën të konsumohen assesi në syfyr

Gjatë kohës së syfyrit është i domosdoshëm ushqimi i shëndetshëm i cilit nuk shkakton mundime dhe tretet më lehtë. Por, cilat janë ushqimet të...

Numri i rinoçerontëve në Nepal më i larti në dekada pasi pandemia pushon turizmin

Popullsia e rinoçerontëve me një brirë në Nepal është rritur në numrin e saj më të lartë në më shumë se 20 vjet, pjesërisht...

Vendet e besimit mysliman po i përshtasin traditat e Ramazanit me pandeminë

Autoritetet myslimane kanë diskutuar rregulloret për lutjet online dhe ndalimin e darkave publike pas perëndimit të Diellit për ritin e agjërimit, që nis këtë...

Ja si ta dalloni nëse vuani nga çrregullimet e ankthit

Secili mund të ketë periudha rasti që preket nga çrregullimet e ankthit, por në rastet kur këto çrregullime vazhdojnë për një kohë të gjatë,...

104 vjeçarja mund 2 herë virusin, ajo shpëton pas vaksinimit

Një e moshuar 104 vjeçare në Kolumbi doli nga spitali e shoqëruar nga duartrokitjet e personelit shëndetësor. Carmen Hernandez u bë simbol i luftës...

Limon dhe vaj ulliri: Ja pse duhet ta pini me stomakun bosh për të...

Vaji i ullirit me limon është një medikament alternativ që nga koha e antikitetit. Një lugë çaji vaj ulliri me limon do t’ju japë...

A mund ta transmetojnë virusin personat e vaksinuar?

Vaksinat që janë në dispozicion mbrojnë në mënyrë efektive nga format më të rënda të sëmundjes COVID-19, por ende ekziston një mundësi e vogël...

3 zgjidhje natyrale për të humbur në peshë

Rënia në peshë është një ndër temat më delikate përsa i përket pamjes së jashtme të trupit. Megjithëse nuk ekzistojnë mënyra për të humbur...
- Advertisement -

ARTIKUJT E FUNDIT