Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë bërë të ditur se edhe 14 persona të infektuar me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur në 24 orët e fundit, duke e çuar në 1.447 numrin e të vdekurve nga ky virus.

Bazuar në të dhënat e fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKShPK) edhe 289 raste të reja janë diagnostikuar pozitiv me koronavirus, derisa numri i tyre ka shkuar në 57.317.

Në 24 orët e fundit në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private janë testuar gjithsej 1.468 mostra të dyshuara me COVID-19, ndërsa nga fillimi deri më tani janë testuar gjithsej 216.409 mostra.

Sa i përket numrit të të shëruarve, të dhënat kanë njoftuar për 303 pacientë të rinj, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më tani ka shkuar në gjithsej 50.487 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.383.