Protestat anti-qeveritare janë zhvilluar në të gjithë Kolumbinë për të tetën ditë radhazi, ndërsa grupet e të drejtave vazhdojnë të ngrenë shqetësime rreth dhunës së tepruar nga forcat e sigurisë.

Policia e trazirave përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit nga sheshi kryesor publik në kryeqytetin, Bogota, rreth orës 3 pasdite (20:00 GMT) të Mërkurën, si dhe në pjesë të tjera të qytetit ku njerëzit ishin mbledhur.

Por protestuesit kanë thënë se ata do të vazhdojnë të dalin në rrugë, pavarësisht se Presidenti i krahut të djathtë Ivan Duque tërheq reformën e diskutueshme të taksave që i shtyu ata të protestojnë në radhë të parë javën e kaluar.

“Po, ata e kanë tërhequr reformën, por nuk e kanë ndryshuar atë,” tha 48-vjeçarja punëtore e sindikatës smerald, Olga Cabos, e cila mori pjesë në grevën e dytë kombëtare që nga 28 prilli në qendër të Bogota.

“Ne nuk mund ta lejojmë këtë qeveri të Duque të vazhdojë t’i bëjë gjërat më të vështira për më të varfërit nga ne”, tha ajo për Al Jazeera, duke shtypur një pankartë anti-qeveritare.

Protestat u shkaktuan nga një reformë e papëlqyeshme e taksave që qeveria tha se synonte të stabilizonte një ekonomi të rrënuar nga pandemia e koronavirusit. Por kolumbianët e klasës punëtore dhe të mesme thanë se plani favorizonte të pasurit ndërsa u bënte më shumë presion.

Duque tërhoqi propozimin të Dielën dhe Ministri i tij i Financave dha dorëheqjen një ditë më vonë, por protestuesit tani po bëjnë thirrje për një tërheqje të një reforme të propozuar shëndetësore dhe një të ardhura të garantuar bazë prej një milion pesos (260 dollarë) për të gjithë kolumbianët, midis kërkesave të tjera.

“Megjithëse reforma e taksave ishte shkëndija fillestare, protestat aktuale në Kolumbi pasqyrojnë një gamë të gjerë ankesash sociale, politike dhe ekonomike që qeveria Duque do të jetë e vështirë të adresojë me skenaret ekzistuese për dialog kombëtar”, tha Arlene Tickner, një politik profesor i shkencave në Universitetin Rosario të Bogotës, raporton Foldrejt.com.