Grupi i Shtatë ka qortuar Kinën dhe Rusinë, duke e hedhur Kremlinin si dashakeq dhe Pekinin si një ngacmues, por përtej fjalëve, kishte disa hapa konkretë përveç shprehjes së mbështetjes për Tajvanin dhe Ukrainën.

E themeluar në 1975 si një forum për ekonomitë më të përparuara për të diskutuar kriza të tilla si embargoja e naftës OPEC, G7 këtë javë adresoi ato që i percepton si kërcënimet më të mëdha aktuale: Kina, Rusia dhe pandemia e koronavirusit.

Ministrat e jashtëm të G7, të cilët u takuan në Londër nën kufizime të forta të koronavirusit, thanë në një komunikatë me 12,400 fjalë se Rusia po përpiqej të minonte demokracitë dhe duke kërcënuar Ukrainën ndërsa Kina ishte fajtore për abuzimet e të drejtave të njeriut dhe për të përdorur ndikimin e saj ekonomik për të ngacmuar të tjerët.

Sidoqoftë, në komunikatë u përmend pak veprim konkret që do të shqetësonte padrejtësisht ose Presidentin kinez Xi Jinping ose homologun e tij rus Vladimir Putin.

G7 tha se do të forcojë përpjekjet kolektive për të ndaluar “politikat ekonomike shtrënguese” të Kinës dhe për t’iu kundërvënë dezinformimit rus – pjesë e një lëvizjeje për të paraqitur Perëndimin si një aleancë shumë më të gjerë sesa thjesht vendet thelbësore të G7.

“Unë mendoj se [Kina] ka më shumë të ngjarë të ketë nevojë, në vend që të reagojë me zemërim, ka shumë të ngjarë që do të duhet të hedhim një vështrim në pasqyrë dhe të kuptojë se duhet të marrë parasysh këtë organ mendimi në rritje, që mendon këto rregulla themelore ndërkombëtare duhet të respektohen, “tha Sekretari i Jashtëm Britanik Dominic Raab.

Rusia mohon se po ndërhyn përtej kufijve të saj dhe thotë se Perëndimi është përfshirë nga histeria anti-ruse. Kina thotë se Perëndimi është një ngacmues dhe se udhëheqësit e saj kanë një mendim post-perandorak që i bën ata të ndjejnë se mund të veprojnë si policë globalë.

Rritja spektakolare ekonomike dhe ushtarake e Kinës gjatë 40 viteve të fundit është ndër ngjarjet më domethënëse gjeopolitike të historisë së fundit, krahas rënies së 1991 të Bashkimit Sovjetik që i dha fund Luftës së Ftohtë.

Takimi i kësaj jave përcakton tonin për takimin e liderëve të G7 në Cornwall, Angli Jugperëndimore, muajin e ardhshëm, në të cilin Presidenti i SHBA Joe Biden bën debutimin e tij ndërkombëtar.

Perëndimi, i cili është shumë më i madh se Kina dhe Rusia ekonomikisht dhe ushtarakisht, ka luftuar për të dalë me një përgjigje efektive ose ndaj Kinës ose Rusisë.

“Ne do të punojmë kolektivisht për të nxitur qëndrueshmërinë ekonomike globale përballë politikave dhe praktikave arbitrare, shtrënguese ekonomike”, thanë ministrat e G7 për Kinën, raporton Foldrejt.com.