10.1 C
Pristina
E diel, 18 Prill, 2021

Greva vazhdon, nuk do të ketë transport rrugor as ditëve në...

Greva e Shoqatës së Transportit të Udhëtarëve do të vazhdojë derisa Qeveria të fillojë me zbatimin e marrëveshjes për subvencionim. Kryetari i Shoqatës së Transportuesve,...

Minatorët e Artanës në grevë, për shkak që nuk morrën akoma...

Minatorët e Minierës së Artanës kanë hyrë sot në grevë për shkak që nuk i marrë akoma pagat për këtë muaj. Ibrahim Mehmeti, xehtar në...

Kanadë, tkurrje rekord e PBB-së në 2020

Ekonomia kanadeze regjistroi një tkurrje prej 5,4% në vitin 2020, për shkak të ndikimit të pandemisë, rënia më e keqe në të paktën 60...

Turqia dhe Kina, vendet me rritjen më të lartë ekonomike në...

Ekonomia e Turqisë me performancën e rritjes prej 1.8 për qind në vitin 2020 arriti një shkëputje pozitive në këtë fushë pavarësisht pandemisë së...

Lluka: Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkëpunojnë ngushtë në fushën energjetike

Ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka thënë se bashkëpunimi në fushën energjetike në mes të Kosovës dhe Shqipërisë është shumë i nevojshme, sidomos...

​FMN: Pandemia ka lënë prapa vendet e varfra dhe në zhvillim

Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia ka lënë shumë ekonomi prapa, duke përkeqësuar edhe më shumë më të varfrit, vlerësoi sot kreu i Fondit...

Sindikata e Bujqve: ATK t’i hetojë të gjitha subvencionet

Pas aksionit të kësaj së marte të prokurorisë dhe policisë të ndërmarrë në Ministrinë e Bujqësisë ku u arrestuan 12 persona, janë Shoqata e...

Mbi 50 mijë punëtorë humbën vendin e punës

Si pasojë e pandemisë 50 mijë qytetarë të Kosovës kanë humbur vendin e punës, ka thënë kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve Agim Shahini. Përveç...

Çmimet e prodhimeve bujqësore me 12.5 për qind rritje, krahasuar me...

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi nga viti 2015 deri në 2020. Sipas ASK-së, për...

Kursi i këmbimit të dollarit amerikan kundrejt lirës turke ra nën...

Lira turke ka vazhduar forcimin e saj kundrejt dollarit amerikan të hënën, duke arritur vlerën më të lartë në gjashtë muajt e fundit, në...

Eksportet e BE-së regjistruan rënie me 9,4 për qind në vitin...

Eksportet e Bashkimit Evropian (BE) u ulën me 9,4 për qind vitin e kaluar për shkak të pandemisë së koronavirusit. Zyra Evropiane e Statistikave (Eurostat)...
- Advertisement -

ARTIKUJT E FUNDIT