Dogecoin harkoi më shumë se 30 përqind të Mërkurën pasi Coinbase tha se do të vërë kriptomonedhën me bazë meme në dispozicion të përdoruesve në platformën e saj të tregtimit.

Dogecoin, një kriptovalutë me bazë meme, e popullarizuar në mesin e investitorëve me pakicë, u rrit të Mërkurën, duke përfituar nga lajmet se shkëmbimi i pasurive dixhitale Coinbase do ta bëjë njësinë e kriptos të disponueshme për përdoruesit e saj në platformën e saj të tregtimit. Coinbase tha të martën se do të pranojë menjëherë transferimet e Dogecoin përmes Coinbase Pro, një vend tregtimi për tregtarët profesionistë.

Dogecoin u rrit 31 përqind të Mërkurën në 0.41 $ në prag të lajmeve Coinbase. Kjo e shtyu kapitalizimin e tregut të kriptovalutës në 54 miliardë dollarë, duke e bërë atë shenjën e gjashtë më të madhe, sipas të dhënave dhe gjurmuesit të tregut CoinGecko.com, raporton Al Jazeera, transmeton Foldrejt.com