Dështon marrëveshja e samitit Trump-Kim

Presidenti amerikan Donald Trump dhe udhëheqësi koreano-verior, Kim Jong-un, kanë dështuar në arritjen e një marrëveshjeje për Ceje për denuklearizimin e gadishullit Korean, pas samitit të dytë mes tyre në Vietnam këtë të enjte.

Më herët, të dy udhëheqësit kishin shprehur besim për progres në përmirësimin e marrëdhënieve dhe në çështjen kyçe të denuklearizimit, gjatë bisedave që kanë pasur në kryeqytetin vietnamez, Hanoi.

“Dy udhëheqësit diskutuan mënyra të ndryshme sesi të avancohen konceptet e denuklearizimit dhe ato ekonomike”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders. “Megjithatë, asnjë marrëveshje nuk u arrit në këtë takim. Dy ekipet respektive shohin nga e ardhmja për një takim të radhës”.

Trump pritej të merrte pjesë në një “ceremoni të përbashkët nënshkrimi marrëveshjeje” me Kim Jong-unin në përfundim të bisedimeve të samitit të tyre, sipas asaj që kishte njoftuar Shtëpia e Bardhë më herët.

Të dy udhëheqësit u larguan nga vendi ku zhvilluan bisedimet, hotelin “Metropole” të ndërtuar që në epokën e kolonizimit francez, rreth orës 13:25 me atë lokale (07:25), pa u ulur në drekën e parashikuar të ishte e përbashkët, për t’u rikthyer në hotelet e tyre respektive.

Por, lajmi për ndryshimet në agjendë shkaktuan rënie të vlerës së Koresë së Jugut dhe tronditi tregjet rajonale aziatike të bursave.

Më herët gjatë ditës, Kim dhe Trump, të ulur përballë njëri-tjetrit në një tryezë konferencash, u shfaqën besimplotë për progres.

“Nëse nuk do të doja ta bëja këtë gjë, nuk do të isha këtu në këtë moment”, u tha Kim Jong-uni reporterëve të pranishëm përmes përkthyesve të tij, kur u pyet nëse ishte i gatshëm të dorëzonte armët bërthamore të vendit të tij.

Trump iu kundërpërgjigj duke thënë se “kjo ishte pikërisht përgjigjja më e mirë që reporterët mund të kishin dëgjuar ndonjëherë”.

Megjithatë, Kim nuk shpjegoi se për çfarë “denuklearizimi” e kishte ai fjalën, por shtoi se sapo kishte biseduar për hapat konkretë të radhës që duhen ndërmarrë.

Ndërkohë që Shtetet e Bashkuara kërkojnë që Koreja e Veriut të dorëzojë të gjithë arsenalin bërthamor dhe të heqë dorë nga programet raketore, Peniani kërkon heqjen e sanksioneve amerikane, sikurse edhe mbështetjen bërthamore për aleatët aziatikë si Koreja e Jugut apo Japonia.

Ky ishte samiti i dytë mes dy krerëve të shteteve, pas atij të parit në Singapor, në qershor të vitit të kaluar.