E diel, 12 Korrik, 2020

Si u trefishua popullsia e botës në 70 vite

Njerëzit në të gjithë globin, festojnë datën 11 korrik si Ditën Botërore të Popullsisë – siç u caktua nga Kombet e Bashkuara, për të...

Abazi, Qeverisë Hoti: Janë një grumbull i qyqarëve

Ish-zëvendëskryeministri i Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Haki Abazi ka reaguar pas paralajmërimit të masave të reja shtrënguese për luftimin e përhapjes së...

Nesër në ora 10:00 do të mbahet video-takimi Hoti-Vuçiq

Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS), e ka publikuar agjendën e plotë të takimit që pritet të mbahet nesër në mes kyeministrit të...

LIFESTYLE

iPhone SE 2 Plus: Data e lëshimit, specifikimet, çmimi dhe shumë...

Nëse dëshironi që iPhone juaj të ketë një ekran më të madh, por të mos paguani shumë, atëherë iPhone SE 2 Plus është telefoni...

NA NDIQNI NË RRJETE

13,124FansaPëlqeje
1NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu
- Advertisement -

SHËNDETI

BUJQËSI

Stacionet Agrare tregojnë për kushtet e mbjelljes së grurit

Kultivuesit e grurit, ka javë që kanë mbjelljen e kësaj kulture. Përfundimi i mbjelljes së grurit varet nga kushtet klimatike, të cilat do të...

KULTURË

Trashëgimia Osmane jeton në Niger

Trashëgimia Osmane jeton në një nga shtetet më të varfëra të Afrikës në Niger, banorët e Agades konsiderojnë vetët e tyre të jenë pasardhës të Sulltanit Osman Yildirim Beyazid.  Trashëgimia Osmane jeton në një nga shtetet më të varfëra në Afrikë, pasi që banorët e Agades deklarohen të jenë pasardhës të Sulltanit Osman Yildirin Beyazid. Në shekullin e 14të një konflikt rreth lidershipit u shpërnda ndërfise, përshkak të kësaj disa fise shkuan për vizitë në tokat Osmane për të gjetur një zgjidhje. Me të dëgjuar në lidhje me këtë konflikt, lideri Osman i asajkohe, Sulltan Beyazid I, e dërgoi djalin e tij Junus-in, (i cili kishte lindur nga një skllave Afrikane), për të udhequr mbi...

Besa te shqiptarët, përbërësi kyç i edukatës popullore

Njëri ndër vyrtitet më të lashta të popullit shqiptar është edhe besa. Besa është një zotim solemn për të vepruar bashkërisht për një qëllim...

Top 10 thëniet e Elon Musk

Nëse dëshironi të jeni të suksesshëm, ju duhet të mendoni gjëra të mëdha. Inspirohuni nga njeriu i cili dëshiron të dërgojë njerëzit në Mars. Si...

Dituria Islame e transferuar nga shkollat ‘ Mahzara’ në Afrikë

Sipas agjensioneve ndërkombëtare të lajmeve të fokusuara në grupet politike që operojnë në Afrikë, traditat e Mahazaras jetojnë në Mali ku dija...

Në gjendjen fillestare pas 29 vjetësh: ky Golf 2 kushton sa një GTI e...

Në periudhën nga viti 1989 deri në vitin 1991 janë prodhuar vetëm 5,000 kopje. Se VW Golf Rallye është versioni më i shtrenjtë dhe...
- Advertisement -

RECETA

“Der Spiegel”: Alkooli dhe shëndeti; qoftë edhe një gotë alkool në...

-Aspak, pak ose tepër venë, birrë, whisky - kjo i shqetëson shumë njerëz përgjatë përditshmërisë. Një studim i fundit tregon se qoftë edhe një...
- Advertisement -